AZ-204: Developing Solutions For Microsoft Azure Sertifika Sınavı ve Hazırlığı

Microsoft'un bulut platformu Azure'a yönelik değişik rolleri kapsayan eğitimler gün geçtikçe çeşitlenmeye ve artmaya başladı. Bu çeşitlilik ve zenginlik bir şekilde beni tekrar cezbetti.
Geçtiğimiz yıllarda AZ-900 Azure Fundamentals eğitimi ve sonrasında sertifika sınavına katılmıştım. Hazırlık ve sınav sürecini, çok istememe rağmen, tembellikten bir türlü yazılı hale getirememiştim.
Bu sefer AZ-204 Developing Solutions For Microsoft Azure sertifika hazırlığım sırasında kendimi işin başından itibaren motive ederek yazmaya başladım :)

Çalıştığım şirket Intertech'in Microsoft Enterprise Skills Initiative (ESI) programına dahil olmasının faydalarından yararlandığım için eğitim ve sertifika sınavı voucher'larına erişimim oldukça kolay ve ücretsiz oldu.
Fakat bu programdan faydalanmasanız bile bir çoğu ücretsiz veya uygun ücretler karşılığında alternatif hazırlık materyalleri mevcut. Yazımda her üç seçenekten bir miktar bahsedeceğim.

 

Azure Eğitim Yolculuğu


Microsoft ESI programı dahilinde geliştiriciler için hazırladıkları eğitim ve sertifika yolculuğu aşağıdaki gibi planlanmış, diğer tüm roller için eğitim yolculuğu dökümanına buradan ulaşabilirsiniz.
ESI programı ile Microsoft, partner olan firmaların çalışanlarına oldukça sık tekrarlanan online olarak katılım sağlayabilecekleri eğitimler sağlıyor. Gördüğüm kadarıyla aradığınız bir eğitimi ayda iki defa açıldığını farkettim. Kendinze en uygun zamana eğitiminizi planlayabiliyorsunuz.

 

 


Microsoft'un Azure platformu için sağladığı üç seviye eğitim ve sertifika mevcut :

 • Fundamentals (*)
 • Associate (**)
 • Expert (***)

Not : **-900 kodlu olan eğitim ve sertifikalar, temel eğitim kategorisinde oluyor. Giriş seviye eğitim deyip küçümsememek lazım, sınavı hazırlanmadan girmek için uygun değil :)Elbette tüm eğitimler geliştiriciler için uygun olsa da ben kendime yani bir uygulama geliştiriciye daha uygun olarak aşağıkdaki eğitim ve sertifikaları yolculuk olarak belirledim :

 • AZ-900 Azure Fundamentals
 • AZ-204 Developing Solutions For Microsoft Azure
 • AZ-303 Microsoft Azure Architect Technologies
 • AZ-304 Microsoft Azure Architect Design

Not : Microsoft eğitim ve sertifika isimlerini geçtiğimiz yıl güncelleyerek değiştirdi. AZ-301 sertifikası AZ-303 olarak güncellendi. Mart 2022'de de bu sertifikayı AZ-305 olarak güncellenecek.

Genel bilgileri ve kuşbakışı tabloyu ilettikten sonra şimdi gelelim AZ-204 sertifika sınavı hazırlık sürecine.

AZ-204 Sertifika Sınavına Hazırlık Aşaması


Öncelikle eski tecrübelerimden, AZ-900 sınavına hazırlanırken yoğun olarak Microsoft'un resmi dökümanını kullanmıştım. AZ-204 için de benzer şekilde oldukça derli toplu bir doküman var.

Bu doküman, online olarak aldığım eğitim içeriği ve takvimi ile çok benzer içeriğe sahip. Online eğitim aldığım için bu dökümanı takip etmedim. Sadece güvenlik ve yedekleme derslerinde tam anlayamadığım kısımları gözden geçirdim.

AZ-204 Developing Solutions For Microsoft Azure eğitimini 12 modül olarak hazırlanmış ve 5 tam gün sürüyor. Her gün yarı yarıya konu anlatımı, walkthrough ve lab çalışmalarından oluşuyor.
Eğitimi ESI platformu üzerinden İngilizce alabildiğiniz gibi BilgeAdam da aynı eğitim içeriğini Türkçe olarak veriyor.
Eğer sertifika amaçlı katılıyorsanız ve İngilizce'niz yeterli ise uluslarası versiyonu daha avantajlı olacaktır.

Eğitimin modülleri şu şekilde :

 • Module 01: Create Azure App Service Web Apps
 • Module 02: Implement Azure Functions
 • Module 03: Develop solutions that use blob storage
 • Module 04: Develop solutions that use Cosmos DB storage
 • Module 05: Implement IaaS solutions
 • Module 06: Implement user authentication and authorization
 • Module 07: Implement secure cloud solutions
 • Module 08: Implement API Management
 • Module 09: Develop event-based solutions
 • Module 10: Develop message-based solutions
 • Module 11: Monitor and optimize Azure solutions
 • Module 12: Integrate caching and content delivery within solutions


Eğitimde yapılan lab çalışmalarına bu linkten ulaşılabilir, Azure ortamına erişiminiz var ise lab çalışmalarını çalışma ortamınızda deneyebilirsiniz :

Eğitimi bitirdikten sonra aldığım notlar üzerinden yukarıda bahsettiğim online Microsoft dökümanı gözden geçirip eksik noktalarımı okuyarak tamamlamaya çalıştım.

Şayet Microsoft'un online eğitimine erişiminz yok ise Udemy'deki AZ-204 Developing for Microsoft Azure Exam Prep eğitimi benzer bir içeriği sunuyor. Konuları teorik bilgi üzerinden anlatmak yerine daha çok Azure Cloud Platform üzerinde pratik olarak anlatmayı tercih etmiş eğitmen.
Bu içeriğin faydası, eğitim tekrarının yanı sıra AZ-204 sertifika sınavının son kısmında yer alan lab sınav bölümüne aşina olmayı kolaylaştırması oldu benim için. Yazımın ilerleyen bölümünde bunla ilgili detay vermeye çalışacağım.
Kayıt olduğum online eğitimi aldıktan sonra kendimi eksik hissettiğim konuların bölümlerini bu pratik eğitim üzerinden takip edip deneme sınavını çözdüm.

Eğitim materyallerini bitirdikten sonra yine Scott Duffy'nin hazırladığı 4 ayrı deneme testini içeren AZ-204 Microsoft Azure Developer Practice Tests isimli eğitimi de alıp test materyalini çözdüm.


Microsoft ESI Exam Prep Eğitimi

 

Microsoft ESI platformu ile sertifika için gerekli tüm materyalleri hap haline getirip sunmuş. Online eğitimi aldıktan sonra sınav hazırlık eğitimi kategorisindeki Exam Prep eğitimini aldım. Bu eğitim 4 saatlik ve yine online bir eğitim. Bu eğitim Sınav hakkında genel bilgilendirme, sınav konularının özeti, örnek soru çözümleri içeriyor. Stream video olarak izliyorsunuz eğitimi, istediğiniz zaman pause edebiliyorsunuz, sorunuz olursa mesajlaşma panelinden canlı olarak sorunuzu iletip cevap alabiliyorsunuz.
Bu eğitimin faydası örnek soruları görmek ve AZ-204 sınavının lab kısmı hakkında bilgi edinmek oldu. Bu arada sınava online olarak kayıt olurken bu bahsettiğim eğitim de seçenek olarak sunuluyor. İsterseniz ücreti karşılığında alabiliyorsunuz.


 

AZ-204 Sertifika Sınav ile İlgili Tavsiyeler

 

İlk tavsiyem sınava dinlenmiş, sakin bir kafa ile girmeniz. Ben haftaiçi mesai sonrası girdim, sınavın ilk dakikalarında hatta ettiğimi anladım.
Sınav soruları çok uzun metinler içerebiliyor. Bu tarz soruları önce hızlıca tarayıp, seçeneklere gözatıp soruda ne isteniyor ve neden bahsediliyor anlayıp, sonrasında detaylı okumak vakit kazandırıyor. Aksi halde tekrar okumanız ya da sorunun belli bölümlerine tekrar dönmeniz gerekebiliyor.
Bazı sorular tek uzun metin olarak verilip, iki veya üç ayrı şekilde farklı çözümler sorulabiliyor. Yani vakayı okuyup, bu vakaya farklı çözümleri farklı sorular şeklinde cevaplıyorsunuz.
Bazı sorular, özellikle dockerfile soruları, komutları seçenekler arasından sürükleyip sıralama şeklinde olabiliyor. Doğru komutları doğru sırada seçip cevaplamanız gerekiyor. Sorudaki her detay bir komutu netleştiriyor.
Programlama soruları, Microsoft .NET framework'te ve çeşitli Microsoft SDK'larında çalışmış yazılımcılar için bi nebze kolay olabiliyor. Sorudaki kütüphaneyi hiç bilmeseniz bile SDK'lara aşinalık ile çözebiliyorsunuz soruları.
Azure CLI, PowerShell komutlarının hep kendine has bir dizilimi var, bu dizilime lab çalışmalarında ve eğitimlerde aşina olduğunuzda, bilmediğiniz komutları dahi tahmin edebiliyorsunuz.

Kendi tecrübeme göre dikkat etmek gereken konuları çıkarmaya çalıştım, umarım faydası olur :

 • Azure Storage tipleri ve hangi durumlarda ve birbirlerinden farklarına
 • Azure mesajlaşma çözümleri ve birbirinden farklarına
 • Kaynakların CLI, PowerShell ve .NET SDK kodları ile nasıl yaratılıp yönetileceğine
 • Docker komutları ve belli bir senaryo için image oluşturma scripti ve sıralamasına
 • Storage tierlarını anlamak ve birbirlerine avantajlarına
 • API Management ile sunulan API'lere kısıt koyma yöntemlerine

aşina olmak gerekiyor.

Ayrıca sınavın son bölümü, daha önce başka sınavlarda rastlamadığım pratik bilgiyi ölçmeye çalışan vaka şeklinde ilerliyor. 5-10 soruyu tek bir vaka içerisinde soruyorlar. Vakaya konu olan şirketin tarihçesinden mevcut sistem mimarisine, mevcut uygulamalara açılmış olay kayıtlarından istenen çözümlerin detayına kadar çok fazla materyal sunuluyor. Bu kısımda vaktinizi iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Tüm materyali anlayıp sonra sorulara geçmek mantıklı ve mümkün değil, çünkü soruyu okuduğunuzda tekrar materyale dönüp detayları taramanız gerekiyor.
Bundan dolayı öncelikle elimizde ne tarz bilgiler var diye hızlı bir tarama yapmanız ama detaya inmemenizi öneririm. Tüm dökümana hızlıca bakıp, ilk soruyu okuyun, sonra bahsi geçen olay kaydı, istenen mimari ya da çözümle ilgili dökümana dönüp detayları okuyun, sonra soruyu çözün. Bu yöntem sınavın bu kısmında daha hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır.

Sınav benim açımdan öyle vaktimin bol bol yettiği ve erken bitirebildiğim tipte bir sınav olmadı, son dakikalarda iki soruyu fazla düşünemeden kafadan atmak zorunda kaldım.
Çok fazla metin ağırlıklı ve zihninizin açık olması gereken tipte bir sınav. Sabah saatleri taze zihin ile daha başarılı olacağımı düşünüyorum.
Tüm soruları yanıtlamaya çalışın, üç yanlış bir doğruyu götürmüyor. Şıkları eleyip, en olası seçenekler arasından birini mutlaka seçin.
Emin olmadığınız soruları işaretlemek iyi bir tercih olabiliyor. Bir sorunun açıklama metni, bir diğer sorunun cevabı olabiliyor. Dönüp elinizdeki bilgi ile emin olmadığınız soruyu daha rahat cevaplayabiliyorsunuz.

Ayrıca şu kaynakta sınavlar hakkında detay bilgi ve soru çeşitleri ile ilgili çok güzel videolar mevcut.

AZ-204 Sertifika Sınavına Nasıl Girebilirim ?

 

Sınava hazırlıklarınızı yaptınız, örnek sınavları tamamladınız ve kendinizi hazır hissediyorsunuz. Artık sınavı alma vakti geldi. Bu noktada iki seçenek mevcut. İlk seçenek bir anlaşmalı test merkezine kayıt olup fiziki olarak test merkezinde sınava katılmak.
Bunun faydası evinizde sınava uygun ortamı hazırlamanıza gerek kalmadan sınava özel hazırlanmış ortamda sınava katılıyor olmak.
Diğer bir seçenek ise Pearson VUE üzerinden online olarak sınava girmek. Sınav ortamınızı ve ön hazırlıkları kendiniz hazırlayıp sınava giriyorsunuz, kamera ile izleniyorsunuz, sınava girme deneyimi birebir test merkezi ile aynı.
Kariyerimin ilk yıllarında sınav merkezlerinde sınava girmiştim. AZ-900 ve AZ-204'ü online olarak aldım. Sınava nasıl kayıt olunur, voucher'ınız var ise nasıl kullanılır bunların hepsi şu dökümanda detayları ile anlatılıyor.

Size uygun tarihi seçip sınava kaydolduktan sonra kayıtlı mailinize sınavla ilgili ön kontrol komutları geliyor. Buradaki örnek test uygulamasını çalıştırıp bir sorun yaşamadığınızdan emin olun. Sınav günü bu örnek uygulamanın asıl versiyonunu kullanıyor olacaksınız. hoş olmayan bir sürpriz yaşamamak için bu adım çok önemli.
Sınav günü geldiğinde yarım saat öncesinden sisteme girin. Sizden sınav ortamınızı ve kimlik bilgilerinizi kayıtlı telefonunuzdan resim olarak çekip göndermeniz beklenecek. Bilgisayarınızı elektronik aletlerden özellikle tv veya ek monitör gibi ekranlardan uzak bir masada konumlandırın. Işık seviyesi web cam'de rahat görülebileceğiniz seviyede olmalı.
Bilgisayarınızın ve oturacağınız sandalyenin dört bir yanından resmini çekip göndermeniz için bir link gönderiliyor. Kimliğinizin önünü ve arkasını çekip aynı uygulama vasıtasıyla yüklüyorsunuz.
Sonrasında telefonuzu masadan uzak bir yere koyup sınavın başlamasını bekliyorsunuz.
Sınav sırasında etrafınızda su, kalem kağıt, telefon gibi herhangi bir şey bulunmamalı. Ortamda herhangi bir ses bulunmamalı.
Sınav başlamadan hemen önce bir mesaj uygulaması açılıp, sizi izleyecek kişi sizinle bağlantı kuruyor, ortamınızı kontrol ediyor, bilgisayarınızı yavaşça 360 derece döndürerek ortamınızı görmek istiyor. bu istenenleri tamamladıktan sonra sınavınız için uygunluk veriyor.
Dış ortam seslerini kesmesi için kulaklık takmak istedim, fakat izin verilmedi.
Sınav sırasında kamera alanından çıkmamaya çalışın. Ben zorlandığım yerlerde bilgisayara eğildiğim için iki kere uyarı aldım, robotik bir şekilde kas ağrıları ile sınavı bitirmek zorunda kaldım :)
Sınav içeriği ve soru geçişleri ile ilgili bilgileri yukarıda paylaştığım için bu kısma değinmiyorum.
Sınavı tamamladığınız gibi sonuç hesaplanıp size bildiriliyor, aynı şekilde kayıtlı mail adresinize ve Microsoft sertifikasyon dashboard'ınıza anında ekleniyor.

Elimden geldiğinde detaylı bir şekilde tecrübelerimi not alıp paylaşmaya çalıştım.
Atladığım veya tam açıklayamadığım bir kısım var ise bana ulaşmaktan çekinmeyin, cevabı biliyorsam paylaşmak isterim :)


Sınava girmek isteyen arkadaşlara şimdiden boş şans !

Yorum ekle

Loading